Baza sodne prakse kot pripomoček pri uveljavljanju delavskih pravic
V želji in z namenom, da članom Sindikata občin Slovenije predstavimo naša stališča in mnenja o posameznih pravicah in obveznostih delavcev ter sodne odločitve, v katerih sodišča obravnavajo pravice, obveznosti in odgovornosti delavcev in delodajalcev, kot pripomoček pri zagovarjanju delavskih pravic objavljamo bazo sodne prakse.
Link do baze sodne prakse: http://sodnapraksa.si
Sodna praksa v Sloveniji predstavlja sekundaren vir prava, ki zagotavlja enotno uporabo formalnih virov prava. Absolutno zavezujoči viri prava so le akti zakonodajalca (oziroma ustavodajalca), bodisi slovenskega bodisi evropskega. Ustava in zakonodaja, ratificirani mednarodni sporazumi, evropska zakonodaja, zato predstavljajo t.i. primaren vir prava. To so tisti viri, ki zarisujejo okvir prava na abstraktni ravni.
Sodna praksa služi kot posvetovalno orodje, ki ga sodišče sicer ni dolžno upoštevati kot absolutno referenco. Posamezen sodnik mora namreč v specifičnih in konkretnih primerih “ravnati vselej tako, kot bi imel pred seboj nedoločeno število primerov iste vrste,” njihovo dejansko stanje pa je v praksi tudi sicer le redko ponovljivo. Prav tako ne more biti absolutna obravnava pravnih vprašanj v odločbah, saj najpogosteje izhaja iz analize omejenega niza argumentov, kot so jih predstavile stranke v konkretnem postopku.
Primeri iz sodne prakse vežejo sodišča v odločanju v podobnih primerih, vendar ne formalno, temveč zgolj z močjo uporabljene argumentacije.
Poznavanje ustreznih pravnih virov, predvsem pa sodne prakse, lahko proces ugotavljanja prava močno olajša.
Socialna omrežja