Preslabo cenjena »občinska« civilna zaščita v času migrantske krize

V času t.i. migrantske krize v medijih dnevno spremljamo vse aktivnosti civilne zaščite, nihče pa se ne vpraša, kdo stoji za vso to organizacijo – občinski strokovni sodelavec, zadolžen za področje zaščite in reševanja v posamezni občini, ki poleg poveljnika CZ organizira občinski štab CZ in posledično delo vseh prostovoljcev, vključenih v zaščito in reševanje.

Sistem zaščite in reševanja je na podlagi Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami organiziran in je vključen v sistem nacionalne varnosti (poleg obrambnega sistema in varnostnega sistema). V državi je varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami organizirano kot enoten in celovit sistem. Vse reševalne službe in druge namensko organizirane enote za zaščito in reševanje se povezujejo v organizacijsko in funkcionalno enoten sistem.

Težišče delovanja je na lokalni ravni, kjer občina ureja in izvaja varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami ter organizira in vodi zaščito, reševanje in pomoč na svojem območju.

Po podatkih, ki jih imamo iz slovenskih občin, je to delo na lokalni ravni zelo slabo cenjeno, kar pa vsekakor ni prav, saj bi brez požrtvovalnosti teh ljudi bila situacija na terenu mnogo slabša.

Strokovni delavec za zaščito in reševanje opravlja upravne, strokovne in druge naloge zaščite in reševanja v pristojnosti občine. Glavne naloge so: izdelava ocen ogroženosti ter načrtov zaščite in reševanja, izdelava programov in letnih načrtov varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami ter organiziranje, opremljanje in usposabljanje občinskih sil za zaščito, reševanje in pomoč.

Vsekakor se je potrebno zavedati, da so v teh dneh občinske službe, predvsem na območjih povečane migracije beguncev, zelo na udaru, zato upamo, da bodo vodstva občin temu primerno tudi znala ceniti in nagraditi svoje strokovne službe, ki sodelujejo na področju civilne zaščite in pomagajo vsem pomoči potrebnim ljudem.

 

Sindikat občin Slovenije

You may also like...